posetlik

Bu şirin poşet torbasının adı Şükrifiye 🙂 Adını ben koydum. Son zamanlarda çarşıda pazarda sık sık karşımıza çıkan bu örneği ben de kendi kendime deneme yanılma yolu ile çıkardım. Örmesi çok basit 1-1,5 günde örebilirsiniz. Kısaca örülüğünü tarif etmek istiyorum.

Örgüye ilk olarak alt kısımdan 96 ilmek ile başlanıyor ve 2 sıra ördükten sonra bir artırıp bir keserek bir sıra ördüm böylelikle şeridi geçirebilmek için delikler oluşturmuş oldum. Daha sonra örmeye resimdeki gibi devam ediyorsunuz. 96 ilmek olarak baş kısmına kadar örüyorsunuz. Boyun kısmına gelince son turuncu renkteyken yine bir artırıp bir keserek şerit geçirmek için delik oluşturuyorsunuz. Daha sonra beyaz ipe geçtiğimizde kesmeye başlıyoruz. 96 ilmeği 46 ilmeğe kadar düşürüyoruz. İki üç sıra içerisinde düşürebilirsiniz. Giderken de gelirken de kesin. Kalan 46 ilmeği 10 cm kadar örün. Tekrar renkli ip takarak her sıra başında keserek şapka kısmını oluşturun.

Şapkadan boynuna kadar olan kısmı dikip, sırt kısmında yaklaşık 7 cm kadar açıklık bırakıp (poşetleri atmak için) uç kısmına kadar dikin. Kafa kısmına elyaf doldurarak şerit ile sıkıca bağlayın ve fiyonk yapın.

Altı kısmını da aynı şekilde şerit geçirerek büzün. Tuhafiyeden aldığınız göz, ağız ve burunu yapıştırın. Ben kulak yaparak küpe de taktım. Böylece daha şirin oldu.

Şimdiden kolay gelsin 😀

posetlik21posetlik4