havlu-kenar-1

Annelerimizin zamanında havlulara kenar danteli örmek gibi bir adet yokmuş sanırım. En azından bizim yöremizde havlu kenarı örmenin tarihi çok eskiye gitmiyor. Bizim yöremizde çarşafların kenarları bağlanırdı. Çocukluğumdan hatırladığım kadarı ile mahalle aralarında kadınlar çarşaf bağlayarak aile bütçelerine katkıda bulunurlardı. Mezifon’da dokumacılık önemli bir geçim kaynağıydı. Şimdilerde kenarları bağlanmış çarşaflar olmasa da kenarları dantellerle bezenmiş havlular çok moda. Ben de yapımı uzun sürmediği için zaman zaman havlu kenarları örüyorum. Bu dantelli havlular çeyizleri süslemenin yanı sıra hediye olarak da kullanılmakta. Bir komşunuzun kızı mı nişanlanmış, oğlu askere mi gidiyor, bir teyze hacdan mı geliyor hemen bir havlu sarıp götürüsünüz. Bizim de sandıkta bir çok dantelli, iğne oyalı havlu birikti. Ablam ve kız kardeşim Elif  her ne kadar havluların bu süslü halini beğenmese de annem ve ben havlu koleksiyonumuzu genişletmeye devam ediyoruz:) Aşağıda çeyizimdeki bir kaç havlunun fotoğrafını göreceksiniz. İleri de fotoğraf çektikçe havlu kenarı örneklerimi eklemeye devam edeceğim.

Fatma Yenge’min hediyesi yeşil havlu ve benim onu örnek alarak yaptığım kenar danteli;

havlu-kenar-2

havlu-kenari-3

Aşağıdaki sarı dantel ise biraz uğraştırıcı gibi görünse de ben örerken sıkılmadım. Üstelik papatya gibi cıvıl cıvıl durdu. İhtiyacınız olan tek şey minik halkalar. Onları da tuhafiyelerden temin edebilirsiniz.

havlu-kenari-4

havlu-kenari-5

havlu-kenari-6

havlu-kenari-7

İğne oyası ile yapılan bu son havlu da oldukça şık görünüyor. Bu havlu da bana hediye olarak geldi. Zaman zaman farklı örnekleri de sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Şimdilik bu kadar…