kadayif-sarmasi-1

Bu tarifi geçen ramazanda ablam ile denemiştik ve çok beğenilmişti. İşin aslı ablam sağda solda gördüğü yemek fotoğraflarından yola çıkarak ve biraz da hayal gücünü katarak yeni lezzetler elde etmeye bayılır. Bu kadayıf sarmasını da bir yemek dergisinde görmüş ve tatilde eve geldiğinde yapmaya kalktı. Tarif uydurma olduğu için malzemeler de göz kararı oldu. Yine de olabildiğince sizlere anlatmaya çalışayım.

Malzemeler:

2 adet taze yufka
1 kg kadar taze yufka
1 su bardağı çekilmiş ceviz
100 gr tereyağı

Şerbet için:
3 su bardağı su
3 su bardağı şeker

Hazırlanışı:

Tereyağını eritip kadayıflar ve cevizleri bir kapta karıştırıyoruz. Yufkayı serip üzerini kadayıf ile kaplıyoruz. Sonra sıkı sıkı sarıyoruz. Sıkı sarmak önemli çünkü biz ilk yaptığımızda ablam çok gevşek sarmıştı. Sonra dilimlerken kadayıflar dağılmaya başladı. Neredeyse pes ediyorduk ki son deneme olarak kadayıfları çoğaltıp sıkı sarmayı denedik. Zaten yemek yaparken en iyi öğrenme şekli deneme yanılmadır.
Bu tatlıda önemli olan bir diğer konu da yufkanızın taze olmasıdır. Aksi halde yırtılırlar ve bütün emeğiniz boşa gider.

kadayif-sarmasi2

Rulo şeklinde sarılan yufkanın açılmaması için uç kısmı bir fırça ile ıslatılarak yapıştırılmalıdır. Bu şekilde elde edilen rulo dilimlenip yağlanmış tepsiye diziyoruz.

kadayif-sarmasi3

Diğer yufkaya da aynı işlemleri uyguluyoruz. Kadayıfları 160 derece fırında kızarana dek pişiriyoruz. Soğuduktan sonra üzerine sıcak şerbeti boşaltıp şerbeti çekmesini bekliyoruz.İşte böyle lezzetli bir tatlımız oluyor. Bu fotoğrafta biraz sade çekilmiş ama arzunuza göre siz kaymak ile de servis yapabilirsiniz.. Afiyet olsun…

kadayif-sarmasi4